Jak działają wyszukiwarki?

Wyszukiwarki internetowe to zestaw wielu programów modułów. Każdy z tych modułów ma inne zadanie do wykonania. W skład takiego oprogramowania wchodzą między innymi moduły pobierające dokumenty z sieci. Ponadto w skład oprogramowania wyszukiwarki wchodzą programy analizujące i oceniające. Oczywiście najważniejszym elementem jest tak zwany Searcher, czyli interfejs wyszukujący. Odpowiada on na zapytania użytkownika i wyszukuje najlepiej dopasowane do zapytania strony.

Mechanizm działania wyszukiwarek można podzielić na trzy podstawowe fazy. W pierwszej fazie specjalny moduł odwiedza stronę domową oraz pochodne dzięki hiperłączom. Do bazy danych trafiają wszystkie pobrane w ten sposób dane. W kolejnej fazie, w bazie danych następuje segregacja i indeksowanie wszystkich stron. W wyniku tego działania pozostają tylko te strony, które zawierają unikalne słowa i frazy podane wcześniej w wyszukiwarce przez użytkownika.

W ostatniej fazie, wyniki indeksowania trafiają do interfejsu, gdzie podlegają formatowaniu, aby zostały wyświetlone w sposób czytelny i przystępny dla użytkownika. Na poprawne wyszukiwanie treści ogromny wpływ ma nie tylko odpowiednie pozycjonowanie, ale również optymalizacja strony internetowej.

Published by